دیابت؛ بیماری خطرناک و پرهزینه

در سراسر جهان، اکثر افرادی که در شهرها زندگی می کنند، از فعالیت بدنی کمتری برخوردارند درعین حال مردم نسبت به گذشته از غذاهای ناسالم و پرحجم استفاده می کنند. بنابراین ترکیب نامناسب( فعالیت بدنی کم و استفاده از غذاهای ناسالم) سبب افزایش غیر قابل کنترل دیابت در جهان شده است.

در برآورد و تخمینی که در سال 1985 انجام شده است، مشاهده گردید 30 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری دیابت می باشند. اما امروزه حدود 194 میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند که در مقایسه با 20 سال گذشته 6 برابر شده است اگر جلوی پیشرفت این بیماری همه گیر گرفته نشود تا سال 2025 تعداد مبتلایان به دیابت به 333 میلیون نفر خواهد رسید.

رئیس انجمن دیابت ایران در گفتگویی از بی توجهی مسوولان دولتی در پیشگیری از شیوع این بیماری خطرناک انتقاد کرد و گفت: اگر آموزشهای لازم به افراد جامعه در خصوص تغذیه مناسب و انجام حرکت های ورزشی داده شود، نرخ رشد دیابت کنترل خواهد شد.

دکتر اسدالله رجب به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت در کشور گفت: اطلاع رسانی همگانی و آموزش مستقیم پیشگیری از دیابت و فرهنگ سازی، باید در سطوح مختلف به ویژه از مدارس و خانواده ها شروع گردد تا نسل آینده در مقابل این بیماری خطرناک و مرموز بیمه شود.

وی در خصوص نرخ رشد این بیماری در کشور و مبتلایان در معرض این بیماری گفت: در حال حاضر  حدود 5 درصد از جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند که متاسفانه به دلیل عدم آموزش و پیشگیری سالانه حدود صد هزار نفر از افراد کشور به دیابت مبتلا می شوند.

دکتر رجب در خصوص هزینه هایی که سالانه بابت درمان دیابت در کشور پرداخت می شود و میزان سهم دولت از این هزینه ها گفت: هزینه های سالانه درمان دیابت در کشور حدود 900 میلیارد تومان برآورد می شود که بی توجهی دولت به مساله پیشگیری و عدم پرداخت هزینه ها می تواند نرخ رو به رشد دیابت در افراد کشور را به طور جدی افزایش دهد.

وی در مورد استراتژی دیگر کشورها جهت مقابله با این بیماری گفت: در کشورهای مختلف برنامه های فراگیر و ملی جهت کنترل و پیشگیری از دیابت اجرا می گردد، البته در کشور ما نیز سالهاست که برنامه هایی جهت پیشگیری از دیابت تدوین شده است. ولی تجربه نشان داده اگر بیماران آموزش های لازم را برای کنترل دیابت ندیده باشند، درمان آنها تا 99 درصد به نتیجه نمی رسد در حالی که افراد آموزش دیده تا 80 درصد می توانند کنترل مطلوبی برای بیماری خود داشته باشند.

دکتر رجب در خصوص ارایه خدمات به بیماران دیابتی و عمده مشکلات آنها گفت: برای مهار بیماری روز افزون دیابت و تامین هزینه های سنگین آن حمایت بیشتر از انجمن دیابت ایران امری لازم است تا این که این انجمن بتواند به اهداف خود که همان آموزش و پیشگیری از ابتلای دیابت است، نزدیک تر شود، چرا که ارایه خدمات به بیماران باید از طریق تحت پوشش قرار دادن آنها توسط بیمه گذار انجام گیرد و انجمن های تخصصی باید به وظیفه خودشان یعنی آموزش و درمان بپردازد.

وی ادامه داد: این در حالیست که هزینه های پیشگیری به مراتب از هزینه های درمان و عملهای جراحی کمتر است.همچنین وسایل و امکاناتی که هر فرد دیابتی برای کنترل روزانه قند خون و ادرار و سرنگ انسولین در منزل نیاز دارد نیز مانند دارو باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

دکتر کامران نیکو سخن مدیر عامل انجمن دیابت ایران نیز در مورد این بیماری گفت: بیماری قند ویا به عبارت دیگر دیابت، بیماری مزمنی است که در نتیجه اختلال در تولید و عملکرد انسولین در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که در لوزالمعده( پانکراس) تولید می شود و سلول ها را قادر می سازد که گلوکز را از خون گرفته و برای تولید انرژی استفاده کنند.

لوزالمعده فرد مبتلا به دیابت انسولین مورد نیاز بدن را تولید نمی کند( دیابت نوع یک) و یا انسولین کارایی لازم در بدن این افراد ندارد( دیابت نوع 2) از این رو افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد غیر دیابتی نمی توانند از گلوکز به نحو احسن در سوخت و ساز بدنشان استفاده کنند. در نتیجه قند خون افراد به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می یابد که این افزایش گلوکز یا افزایش قند خون را هیپرگلیسمی می نامند.

نیکو سخن افزود: از جمله عوارض و مشکلات زودرس دیابت در مبتلایان را کتواسیدوز یا کمای دیابتی می نامند که یک اختلال مربوط به سوخت و ساز است که در اثر افزایش میزان قند خون همراه با استون ایجاد می شود که سبب گیجی، سستی و بی حالی، احساس تشنگی شدید، خستگی و تنگی نفس شده و همچنین در بعضی موارد با اغما همراه است که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

وی همچنین در مورد عفونت های مکرر به هنگام بالا رفتن قند خون افزود: بدن نمی تواند در مقابل عفونت از خود عکس العمل نشان دهد و دفاع کند بنابراین بیمار دچار کاهش وزن می شود، زیرا بدن به جای مصرف گلوکز از پروتئین ها و چربی ها استفاده می کند.

وی اظهار داشت: از دیگر علایم بیماری شروع دیابت نوع یک که بسیار ناگهانی و ناراحت کننده است می تواند با علایمی همچون تکرار ادرار، تشنگی و خشکی دهان به طور غیر طبیعی، خستگی مفرط یا کمبود انرژی، گرسنگی مداوم، کاهش ناگهانی وزن، تاری دید و عفونت های مکرر همراه باشد و شروع دیابت نوع دو تدریجی است، بنابراین تشخیص بیماری کار بسیار دشواری است.

وی ادامه داد: علایم دیابت نوع یک به صورت خفیف تر ممکن است در مبتلایان به دیابت نوع دو نیز وجود داشته باشد. در برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دو هیچ گونه علایم زودرس بیماری دیده نمی شود و ممکن است سال ها پس از ابتلا تشخیص داده نشود، نیمی از این افراد در زمان تشخیص دچار عوارض مختلف دیابت هستند.

دکتر نیکو سخن با بیان این که تا کنون برای دیابت درمان قطعی یافت نشده است گفت: ولی راههای موثری برای کنترل آن وجود دارد که به کمک درمان های مناسب دارویی و آموزش های صحیح می توان به آن دست یافت.

وی در مورد حمایت از بیماران دیابتی گفت: با حمایتهای مالی دولت و جذب منابع مالی از طریق سازمانهای دولتی و غیر دولتی همکاری وزارت بهداشت و درمان باید هزینه کمتری از جیب بیماران بابت درمان پرداخت شود تا آنها بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی وسایل کنترل و داروهای مربوط را تهیه نموده استفاده کنند.

به امید آن روزی که بتوان هزینه های درمان هر دیابتی که 25 برابر یک فرد غیر دیابتی است را کمی کاهش داد

/ 0 نظر / 14 بازدید