راه حل های مناسب برا ی برخورد با مشکلات اقتصادی

2- برنامه ریزی داشته باشیم ،گام دوم برای کنترل اقتصاد خانواده «برنامه ریزی» است. برنامه ریزی اقتصادی خانواده  اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت اقتصادی خانواده را مشخص می کند. باید توجه کرد که اهدافی در نظر گرفته شده باید قابلیت تحقق داشته باشند و در تعیین آن ها از خیال پردازی دوری شود،و خوب است که قبل از برنامه ریزی برای اهداف مورد نظر با چندین نفر که واقعا علم اقتصاد را می دانند مشورت داشته باشیم و بهتر است که با خانواده خود مشورت را انجام دهیم مانند پدر و مادر .

3-انجام مشاوره های اقتصادی ، همان طور که اشاره شد مشورت کردن یکی از نکات ضروری برای رسیدن به اهداف است که باید مورد توجه قرار گرفته شود.بدلیل اینکه در برخی موارد خانواده ها در مدیریت اقتصادی خود از توان لازم برخوردار نیستند و یا این که با مسائل و مشکلاتی مواجه می شوند که حل آن به تنهایی از عهده آنان بر نمی آید.

4- پس انداز کنید ،در هر خانواده ای باید « پس انداز» وجود داشته باشد بدون پس انداز، هیچ خانواده ای نخواهد توانست کامل به اهداف در نظر گرفته شده برسد. در حقیقت پس انداز تعدیل کننده هزینه ها و تضمین کننده آینده و نقطه اتکای خانواده در مواقع ضروری می باشد.

5-انتخاب و توزیع مناسب ، هر خانواده ای دوست دارند بهترین نوع غذا را مصرف کنند، زیباترین لباس ها را بپوشند، در بهترین نقطه شهر و در بهترین منزل زندگی کنند، سفر بروند و ... ولی واقعیت این است که فقط درصد کمی از خانواده ها قادر به تامین همه این خواسته ها هستند. در خانواده ای که درآمد متوسط دارند فقط می توان تعدادی از این خواسته ها را برآورده کند؛ از این رو خانواده باید از میان خواسته های که وجود دارد بهترین آن ها را انتخاب کند با توجه به وضعیت اقتصادی که وجود دارد.در زمانی که خواسته های از اعضائ خانواده وجود دارد بهتر است که فهرستی از خواسته های افراد خانواده را تهیه کنیم و انتخاب های ممکن را بنویسید. انتخاب ها را آنقدر با هم عوض کنیم که به بهترین انتخاب با توجه به درآمده دست یابیم که کمک کننده به رسیدن به اهداف در زندگی می شود.

6-مهمترین اصل زندگی سرمایه گذاری ،اقتصاد خانواده با« سرمایه گذاری » شکوفا می شود. سرمایه گذاری تضمین کننده وضعیت مطلوب و آینده خانواده است در حقیقت بهتر است که از همان اول زندگی همیشه قسمتی از پس انداز را به عنوان سرمایه در نظر بگیریم.

7-افزایش سطح دانش اقتصادی خانواده ،ابتدایی ترین مرجع برای افزایش سطح دانش و آگاهی و به روز ماندن کتاب ،اینترنت ،رسانه ها و... است. ارائه آموزش های لازم به فرزندان و ارتقای سطح عمومی دانش اقتصادی خانواده می تواند زمینه خوبی برای تصمیم گیری های صحیح اقتصادی فراهم آورد.

 

8-روحیه همکاری بین اعضای خانواده ، باید تعامل مناسب بین اعضای خانواده وجود داشته باشد،نباید این تفکر بین اعضای خانواده به خصوص فرزندان ایجاد شود که تنها پدر یا مادر خانواده مسئول حل مشکلات اقتصادی هستند، گاهی اوقات بچه ها می توانند راه حل های مناسبی را انتخاب کنند.

9-زنان و مدیریت اقتصاد خانواده ، زنانی که خود را باور دارند و می دانند که اگر تصمیم بگیرند قادر به انجام هر کاری  هستند، دارای یک زیبایی درونی می باشند. پس می توان گفت زنان در مدیریت و برنامه ریزی الگوهای مصرفی در خانواده نقش اصلی را دارند.با توجه به جایگاهی که زن در خانواده به عنوان مادر و فردی که در انتقال ارزش های اخلاقی به نسل بعد موثر است، می تواند در اصلاح الگوی مصرف نقشی بسیار مهم داشته باشد.باید قبول کرد که اگر در خانواده ای مصرف و استفاده از کالاهای مصرفی توسط مادر خانواده مدیریت نشود اقتصاد خانواده دچار مشکل می شود. همان طور که نقش زن در جامعه سنتی در قناعت، بسیار چشمگیر بوده است، در جوامع مدرن هم در گرایش یا گرایش نداشتن افراد خانواده به مصرف گرایی بسیار موثر است.

10-در حد درآمد خانواده خود خرج کنیم ،در حد درآمد خود خرج کردن به معنی آن است که خانه، خودرو و سطح زندگی شما مناسب با درآمدتان باشد. شاید این مطلب بدیهی به نظر برسد ولی اگر نگاهی به اطرافیان خود بیندازید افرادی را می بینید که با وجود درآمد کم و تنها برای داشتن یک موقعیت کاذب اجتماعی با اخذ وام و قرض، خودروهای گران قیمت سوار می شوند و در مناطق بالای شهر سکونت دارند و در مقابل از برخی نیازهای ضروری زندگی مانند تغذیه مناسب، آموزش، تفریح، سفر و... بی بهره می شوند و قطعا با توجه به اینکه برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف در زندگی ندارند به موفقیتی دست پیدا نمی کنند و جز پشیمانی چیزی ندارد.

/ 1 نظر / 45 بازدید
سارينا

سلااااام مطمئنم اگه به من سر بزني پشيمون نميشي!امتحان کن