کوکب کریمه (زندگانی حضرت معصومه )

همه شیعیان و دوست داران اهل بیت(ع) به این افتخار بزرگ می بالند و برای گشایش مشکلاتشان و سعادتمندی آخرت بر آستان رفیع آن سر تعظیم فرود می آورند.

به راستی که اگر مسلمان زائر، معرفت به فضایل و کمالات نفسانی و راه و رسم زندگی این بندگان شایسته خدا داشته باشد، می تواند از زیارت مرقد شریف آنان توشه ای برگیرد و روح و جان خود را با آن ارواح قدسی هماهنگ نماید و با مکتب و مرام الهی آنها آشنا گردد.

از طرفی معرفت و شناخت ائمه دین(ع) پس از معرفت خداوند عالیترین معارف دینی است.

به همین جهت بر هر مسلمانی، آشنایی با احوال و کمالات آنان و فرزندانشان( که واسطه فیض، بین شیعه و ائمه اطهار) هستند، فرض و لازم است و این شناخت در تکمیل دین و قوت ایمان هر مومنی نقش مهم و اساسی دارد.

از سوی دیگر ما که ریزه خوار سفره ولایت عظمای ثامن الحجج(ع) و خواهر مکرمه اش( فاطمه معصومه(س)) می باشیم! همان طور که باید در راه شناخت و آگاهی هرچه بیشتر از مقام رفیع ولایت آن امام معصوم و دیگر امامان شیعه بکوشیم، وظیفه داریم در جهت تحصیل معرفت به مقام شامخ کریمه اهل بیت، این بزرگ یادگار خاندان رسالت و نجمه فروزان آسمان ولایت، اقدامی جدی نماییم، تا در هنگام شرفیابی به آستان قدس آن بزرگوار و کرامت و عنایت حضرتش بهره مند شویم.

فاطمه معصومه (س) کیست؟

نام شریف آن بزرگوار فاطمه و القاب ایشام معصومه، فاطمه کبری است.

پدرش حضرت موسی بن جعفر(ع) و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا(ع) است.

آن حضرت اول ذی القعده سال 173 هجری قمری درمدینه منوره به دنیا آمدند و در سن 28 سالگی در روز دهم یا دوازدهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در شهر قم از دنیا رفتند.( وسلیته المعصومیه، ص 65، به نقل از انزهه الابرار- مستدرک سفینه البهار، ج8، ص 258).

در سال 200 هجری قمری و یک سال پس از سفر تبعید گونه حضرت رضا(ع) به شهر مرو، حضرت فاطمه معصومه(س) همراه عده ای از برادران خود برای دیدار برادر و تجدید عهد با امام زمان خویش راهی دیار غربت شدند.

در طول راه به شهر ساوه رسیدند، ولی از آنجا که در آن زمان مردم ساوه از مخالفین اهل بیت بودند، با ماموران حکومتی همراهی نموده و با همراهان حضرت وارد نبرد و جنگ شدند که عده ای از همراهان حضرت در این حادثه غم انگیز به شهادت رسیدند.

حضرت در حالی که از غم و حزن بسیار مریض بود با احساس ناامنی در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم که فرمود: شهر قم مرکز شیعیان ما می باشد، سپس حضرت به طرف قم حرکت نمود.

بزرگان قم وقتی از این خبر مسرت بخش مطلع شدند، به استقبال آن حضرت شتافتند و در حالی که موسی بن الخزرج بزرگ خاندان اشعری زمام شتر آن مکرمه را به دوش می کشید ایشان در میان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر مقدس شد و در منزل شخصی موسی بن الخزرج اجلال نزول فرمود.

آن بزرگوار هفده روز در شهر ولایت و امامت به سر برد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود و واپسین روزهای عمر پربرکت خویش را به خضوع و خشوع در برابر ذات پاک الهی به پایان می رساند.

و سرانجام آن همه شوق و شور وشعف از اجلال نزول کوکب ولایت و توفیق زیارت بانویی از تبار فاطمه اطهر با افول نجمه آسمان عصمت و طهارت مبدل به دنیایی از حزن و اندوه شد و این غروب غم انگیز عاشقان امامت و ولایت را در سوگ و عزا نشاند.

یکی از عالی ترین فضایل آن حضرت انتساب ایشان به بیت وحی و رسالت و امامت است. او بنت رسول الله(ص) و بنت ولی الله و اخت ولی الله و عمه ولی الله است و این امر خود سرچشمه سایر فضایل و کمالات معنوی و روحانی آن بزرگوار می باشد که زندگی در جوار امامان معصومی همچون موسی بن جعفر و علی بن موسی الرضا(ع) و بهره مند بودن از تعالیم عالیه آن رهبران راه نور و سعادت خود عامل اساسی در تعالی روح و تکامل درجات علمی و عملی آن حضرت بوده است. بنابراین می توان آن حضرت را الگو و نموداری از فضایل اهل بیت(ع) دانست.

منابع:

1- بحار، ج 101 و 102

2- زندگانی حضرت معصومه نوشته آقای منصوری

3- دریای سخن نوشته سقازاده تبریزی

4- تاریخ قدیم قم

5- فروغی از کوثر نوشته الیاس محمدبیگی

/ 0 نظر / 26 بازدید