مهمترین هدف حکومت مهدوی

اهداف حکومت ولیعصر(عج):

امام زمان(عج) اهدافی دارند که برای رسیدن به آن برنامه ریزی و مجاهدت می کنند:

1.     گسترش جهانی عدل

2.     زنده کردن احکام اسلامی

3.     برپایی تمدن و فرهنگ الهی

4.     بروز تمام سطوح علم

مهمترین هدف حضرت اجرای عدالت در سراسر جهان است، عدالت در همه زمینه ها: اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، آموزشی و فرهنگی

گسترش جهانی عدالت:

از عبدالله بن مسعود نقل شده است که پیامبر(ص) فرمود: او مالک زمین می گردد و آن را پر از عدل و داد می کند همان طور که از جور و ستم پر شده است. این روایت هم در منابع شیعه و هم منابع اهل سنت دیده می شود. از جمله سید ابن طاووس در کتاب الملاحم والفتن ص 35 و 22، علامه مجلسی در بحار، جلد 15، ص83 از اربعین حافظ ابو نعیم این خبر را نقل کرده اند.

همچنین بعضی از صاحبان صحاح مانند احمد بن حنبل و ابن ماجه آن را نقل کرده اند. در تفسیر آیه شریفه یعرف المجرمون بسیماهم فیوخذ بالنواصی و الاقدام یعنی: آن روز بدکاران به صورت هایشان شناخته شوند و آنها را از موئی  پیشانی و پاهایشان می گیرند.( سوره الرحمن آیه 41) از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمود: خداوند آنها را همواره می شناسد ولی آیه در مورد قائم(عج) نازل گردیده که مجرمان را از صورتشان می شناسد،( غیبت نعمانی، ص127) او و یارانشان با شمشیر آنها را به شدت تنبیه می کنند.

این روایت نشانگر آن است که امام زمان(عج) برای اجرای عدالت و نابودی ستم، از راههای غیرعادی بهره می جوید، حتی از ظاهر افراد گناهکار و غیر گناهکار بودن آنها را تشخیص می دهند و نیازی به ارایه سند و مدرک، شاهد و بینه و.... ندارد.

و نیز از امام محمد باقر(ع) روایت شده است که فرمود: اما شباهت مهدی با جد گرامیش رسول خدا(ص) و نیز از امام محمد باقر(ع) قیام و ظهور او با شمشیر و کشتن دشمنان خدا و رسول او و ستمگران و طاغوت هاست. وی به وسیله شمشیر و ایجاد رعب در دل دشمن پیروز می گردد و لشکریان او هرگز شکست نمی خورند. به خوبی می توان از این روایت، پیروزی حق بر باطل را در سراسر گیتی در زمان آن بزرگوار فهمید. نابودی ظلم و ظالم و برقراری نظام جهانی بر اساس عدل و داد، مهمترین ویژگی حکومت آن حضرت است.

/ 1 نظر / 50 بازدید
حسین

با سلام. مطلب بسیار جالب و مفیدی بود . موفقیت روزافزون شما را در هدف ارزنده ای که دارید ، از خداوند منان خواستارم.