اعتیاد به مواد مخدر؛ بلای خانمان‌سوز جامعه

متأسفانه، امروزه مواد مخدر به تجارتی جهانی و مسئله‌ای سیاسی تبدیل شده‌است. ایالات متحده‌ امریکا، هرساله بودجه‌ای برای براندازی نظام اسلامی، در بسته‌ سیاست خارجی خود می‌گنجاند و یکی از راه‌های شکست جمهوری اسلامی، از دید خام آمریکائی‌ها و سران آن کشور، صدور تریاک به ایران و دامن‌زدن به مصرف این بلای هستی‌سوز است. با این تحلیل، درمی‌یابیم که وضعیت کنونی تولید و توزیع مواد مخدر در ایران، با منافع ملی دولت‌مردان آمریکا و سازمان سیا، برای اجرای سناریوی استحاله‌ی جامعه‌ی ایران از راه شیوع اعتیاد، هماهنگی دارد.

 بنابراین، بی‌شک امروزه وظیفه‌ی تبلیغ درباره‌ی ضدارزش بودن اعتیاد و مواد مخدر، به رسانه‌ها محدود نمی‌شود، بلکه این امر باید در همه‌ سطوح اجتماعی اجرا شود. امکانات جمهوری اسلامی، بی‌تردید محدود نیست، ولی بهره‌برداری صحیح از آن‌ها به تخصص و آموزش نیازدارد. این تبلیغات، باید از مدرسه و خانواده آغاز شود تا با معتاد و قاچاقچیان مواد مخدر و تبلیغاتی که انجام می‌دهند، مبارزه شود.


نکته‌ی مهم در تبلیغ برضد پدیده‌ی اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر، این است که تبلیغات و مبارزه با آن، به صورت کارشناسانه صورت پذیرد. صاحب‌نظران و اندیشمندان متعهد، حل شدن معضل اعتیاد و پدیده‌ی مواد مخدر را، نیازمند مبارزه‌ای فراگیر و پیوسته در ابعاد نظامی، انتظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌دانند. در این میان، مبارزه‌ی ریشه‌دار فرهنگی، تضمین‌کننده‌ی بهره‌دهی فعالیت دیگر بخش‌ها خواهد شد. با تلاش فرهنگی، می‌توان از گسترش روز افزون اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در کشور جلوگیری کرد و از این رهگذر، سلامت فردی و اجتماعی را به کشور بازگرداند.
خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اولیای امور با وجود همه‌ی گرفتاری‌های داخلی و خارجی، مبارزه‌ی همه‌جانبه‌ای با خطر بزرگ مواد مخدر آغاز کرده‌اند. بدین ترتیب که «کارگروه ریشه‌کنی اعتیاد» تشکیل شد و در این راستا صدها کیلوگرم مواد مخدر به آتش کشیده‌شد تا مبارزه‌ی جدی با اعتیاد پی‌ریزی شود. رهنمودهای امام راحل (ره) نیز، پشتوانه‌ی قدرتمندی برای این بسیج عمومی بود.


گروه ضربت، در مبارزه‌ای بی‌امان با مواد مخدر، تعداد بی شماری از قاچاقچیان حرفه‌ای را به دام انداخت و به کیفر رساند. با کشف صدها کیلوگرم هروئین و تریاک در تیرماه 1359، کالا برگ (کوپن) تریاک قطع شد و مرزها، تحت نظارت قرارگرفت. سرانجام با منع کشت خشخاش، شورای انقلاب، قانون جدیدی تصویب‌کرد که در آن، خط مشی اساسی و همه‌جانبه‌ای برای مبارزه با قاچاقچیان، مصرف کنندگان و راه‌های درمان اعتیاد، مشخص گردید.

/ 0 نظر / 34 بازدید