دست نوشته های پدر عمادالدین

من گنگ خواب دیده ام عالم تمام کر -من عاجزم زگفتن خلق از شنیدنش

مهمترین هدف حکومت مهدوی
نویسنده : عباس فغانی ( معارف ) - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ اسفند ۱۳۸٩

مهمترین هدف حکومت مهدوی

نویسنده: عباس فغانی( معارف)

منبع: روزنامه رسالت- تاریخ نشر شمسی  پنج شنبه ٨۴/١٢/١٨

ظهور منجی عالم بشری حجه ابن الحسن العسگری( عج)، زمینه ساز حکومت دوازدهمین خورشید تابناک آسمان امامت و ولایت خواهد بود، این حکومت با حکومت هایی که تا آن زمان تشکیل میگردد، متفاوت خواهدبود، بررسی ویژگی ها و ابعاد حکومت آن بزرگوار موضوع اصلی این نوشتار کوتاه است:

آنچه مسلم است خداوند مهربان امدادهای غیبی خود را شامل حال امام زمان(عج) و یاران ایشان خواهد کرد. پیروزی آن حضرت بر همه دشمنان بشریت در سراسر دنیا از ویژگی های مهم قیام مقدسش می باشد. حکومت یک امام معصوم که از هرگونه گناه و خطا و شک و تردید پاک است آن هم بر کل کره زمین بسیار جذاب و دیدنی است. یک حکومت عظیم الهی بر همه سرزمین های جهان حاکم خواهد شد. در رأس این حکومت عظیم یک امام معصوم قرار خواهد گرفت. به عبارتی در رأس هرم قدرت جهانی، فردی قرار خواهد گرفت که نماینده تام الاختیار خدا بر روی زمین است. نظریه جهانی شدن بر اساس دستورات و احکام الهی محقق خواهد گردید.


اهداف حکومت ولیعصر(عج):

امام زمان(عج) اهدافی دارند که برای رسیدن به آن برنامه ریزی و مجاهدت می کنند:

1.     گسترش جهانی عدل

2.     زنده کردن احکام اسلامی

3.     برپایی تمدن و فرهنگ الهی

4.     بروز تمام سطوح علم

مهمترین هدف حضرت اجرای عدالت در سراسر جهان است، عدالت در همه زمینه ها: اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، آموزشی و فرهنگی

گسترش جهانی عدالت:

از عبدالله بن مسعود نقل شده است که پیامبر(ص) فرمود: او مالک زمین می گردد و آن را پر از عدل و داد می کند همان طور که از جور و ستم پر شده است. این روایت هم در منابع شیعه و هم منابع اهل سنت دیده می شود. از جمله سید ابن طاووس در کتاب الملاحم والفتن ص 35 و 22، علامه مجلسی در بحار، جلد 15، ص83 از اربعین حافظ ابو نعیم این خبر را نقل کرده اند.

همچنین بعضی از صاحبان صحاح مانند احمد بن حنبل و ابن ماجه آن را نقل کرده اند. در تفسیر آیه شریفه یعرف المجرمون بسیماهم فیوخذ بالنواصی و الاقدام یعنی: آن روز بدکاران به صورت هایشان شناخته شوند و آنها را از موئی  پیشانی و پاهایشان می گیرند.( سوره الرحمن آیه 41) از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمود: خداوند آنها را همواره می شناسد ولی آیه در مورد قائم(عج) نازل گردیده که مجرمان را از صورتشان می شناسد،( غیبت نعمانی، ص127) او و یارانشان با شمشیر آنها را به شدت تنبیه می کنند.

این روایت نشانگر آن است که امام زمان(عج) برای اجرای عدالت و نابودی ستم، از راههای غیرعادی بهره می جوید، حتی از ظاهر افراد گناهکار و غیر گناهکار بودن آنها را تشخیص می دهند و نیازی به ارایه سند و مدرک، شاهد و بینه و.... ندارد.

و نیز از امام محمد باقر(ع) روایت شده است که فرمود: اما شباهت مهدی با جد گرامیش رسول خدا(ص) و نیز از امام محمد باقر(ع) قیام و ظهور او با شمشیر و کشتن دشمنان خدا و رسول او و ستمگران و طاغوت هاست. وی به وسیله شمشیر و ایجاد رعب در دل دشمن پیروز می گردد و لشکریان او هرگز شکست نمی خورند. به خوبی می توان از این روایت، پیروزی حق بر باطل را در سراسر گیتی در زمان آن بزرگوار فهمید. نابودی ظلم و ظالم و برقراری نظام جهانی بر اساس عدل و داد، مهمترین ویژگی حکومت آن حضرت است.


comment نظرات ()