دست نوشته های پدر عمادالدین

من گنگ خواب دیده ام عالم تمام کر -من عاجزم زگفتن خلق از شنیدنش

به چه کسی روزنامه نگارمی گویند؟
نویسنده : عباس فغانی ( معارف ) - ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳۸٩

 

به چه کسی روزنامه نگارمی گویند؟

روزنامه : بیش از آنکه به  تعریف روزنامه نگاری بپردازیم باید ببینیم روزنامه چیست ؟

روزنامه ، نخستین رسانه نوشتاری مدرن است که به قصد اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم مردم، آموزش مسائل ضروری همگانی ،تبلیغ و پرکردن اوقات فراغت در عرصه فرهنگ و روابط و مناسبات میان انسانها انتشار می یابد.

روزنامه نگار در ساده ترین تعریف، کسی است که به حرفه روزنامه نگاری مشغول است؛ یعنی خبر و گزارش های خبری ، یادداشت، سرمقاله و سایر آثار نوشتاری را بر حسب زوایه ی دید و سیاست ها و منافع روزنامه ...  برای چاپ در روزنامه ها، مجله ها و نشریات و یا برای پخش از رادیو، تلویزیون و یا اینترنت گردآوری، انتخاب و ارائه می کند یا بر انجام این کارها نظارت دارد.


)

روزنامه نگاران مطبوعاتی، یعنی روزنامه نگاران و کلیه افرادی که برای رسانه های چاپی کار می کنند، شامل چند گروه هستند:

خبرنگاران و گزارشگران: معمولاً خود، اطلاعات را گردآوری می کنند؛

نویسندگان: در زمینه های گوناگون می نویسند. این مطالب از جمله به صورت یادداشت، مقاله، تحلیل، نقد و مرور منتشر می شوند؛

گزارشگران و خبرنگاران تخصصی: در مورد موضوع یا زمینه خاصی تخصص دارند؛

عکاسان خبری: افردی که به تهیه خبر و گزارش تصویری برای روزنامه ها می پردازند .

مترجمان خبر: به افرادی گفته می شود که با تسلط به یکی از زبانهای خارجی به ترجمه اخبار و مطالب مفید و ضروری برای روزنامه ها اقدام می کنند .

دبیران سرویس یا دستیاران سردبیر: مطالبی را که دیگران نوشته اند بررسی، اصلاح و آماده چاپ می کنند؛

سردبیران: تیمی از روزنامه نگاران را سرپرستی می کنند.

برای بسیاری، روزنامه نگاری یک شغل تمام وقت است و تنها منبع درآمد آنان به شمار می آید. اما این شغل در عین حال برای کسانی که به حرفه دیگری مشغولند و هر هفته تنها چند ساعتی را صرف روزنامه نگاری می کنند نیز مناسب است. حتی روزنامه نگارانی هم هستند که به این حرفه، به عنوان یک سرگرمی نگاه می کنند. معمولا چنین روزنامه نگارانی، گزارش هایی را برای روزنامه های محلی تهیه می کنند تا نامشان در بالای مطالبشان چاپ شود!

در برخی از کشورها هرکسی که دلش بخواهد می تواند خود را روزنامه نگار بنامد. در جاهای دیگر، تنها کسانی روزنامه نگار خوانده می شوند که دوره های درسی مشخصی را به پایان رسانده اند.

امروزه بسیاری از رسانه ها دوره های آموزشی ویژه ای برای روزنامه نگاران خود تدارک می بینند. روزنامه نگاران آینده به طور فزاینده ای نیازمند آن هستند که پس از پایان تحصیلات دانشگاهی، در دوره های تخصصی آموزش روزنامه نگاری نیز شرکت کنند.

کارفرمایان در جست و جوی کسانی هستند که بیش از هرچیز دارای طبعی کنجکاو، علاقمند وپر انرژی باشند و از امور جاری جامعه آگاه باشند. اگر نویسنده خوبی هم باشید دیگر چه بهتر. بیشتر روزنامه نگاران کار خود را به عنوان کارآموز روزنامه نگاری از سطوح پایین و با دستمزد اندک آغاز می کنند.comment نظرات ()