دست نوشته های پدر عمادالدین

من گنگ خواب دیده ام عالم تمام کر -من عاجزم زگفتن خلق از شنیدنش

الگو پذیری از عاشوراییان
نویسنده : عباس فغانی ( معارف ) - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳۸٩

الگو پذیری از عاشوراییان

نویسنده: عباس فغانی( معارف)

منبع: روزنامه رسالت- تاریخ نشر شمسی  یکشنبه ٨۴/١١/١۶

عاشورا، حماسه ای شورانگیز در تاریخ بشری است که مرزهای جغرافیایی و حتی اعتقادی را در نوردیده و احساسات میلیون ها انسان را به طرزی شگفت به خود مشغول ساخته و مهر جاودانگی بر خود زده است.

در طول تاریخ نهضت ها و انقلاب های بسیاری به دست انسان ها صورت گرفته است که بر اساس سنت فوق تنها انسان ها صورت گرفته است که بر اساس سنت فوق تنها آثار بعضی از آنها بر جای مانده است.

 


حوادثی دردناک و رقت بار و احساست برانگیز بسیاری در تاریخ اتفاق افتاده که با گذشت زمان کم رنگ و کم رنگ تر و به فراموش خانه تارخ سپرده شده است.

در تاریخ نام صدها مورد از این حوادث حیرت انگیز ضبط شده است،حوادثی همچون جنگ های صلیبی ، کشتار مسلمانان در اسپانیا، حمله بی رحمانه مغول به ایران و خون ریزی بی حساب و کشتن مردم بی پناه حتی کودکان شیرخوار و زنان، فجایع اسراییل در سرزمین های اشغالی، تا آن جا که دیریاسین و کفر قاسم را از صحنه جغرافیا حذف نمودند، ریخته شدن بمب های هولناک اتمی آمریکا بر هیروشیما و ناکازاکی، کشته شدن یک میلیون الجزایری به دست ارتش فرانسه و...

امروز با وجود این که بعضی از این حوادث درعرصه های اخیر رخ داده همه آنها به فراموشی سپرده شده است و کمتر از آن یاد می شود، لکن در این میان، تنها فاجعه جان کاه کربلا علی رغم گذشت 1400 سال از وقوع آن، جایگاه خاصی دارد که هرسال شیفتگان حسینی، هزاران محفل و مجلس در سراسر جهان برای تکریم آن واقعه برگزار می کنند و بودجه های عظیمی، عاشقانه در این راه مصرف می شود و مراسم بزرگداشت این خاطره غم بار در هر سال، با شکوه بیشتر و هیجان فراوانی برپا می گردد.

ارزش و اعتبار و عظمت شخصیت دلربای حسین(ع) و نهضت آن بزرگوار امروزه همه را تحت تأثیر قرار داده، به طوری که نه تنها دوستان و پیروانش بلکه بیگانگان هم در مقابل نام با شکوه و خواستنی او سر تعظیم فرود می آورند و قیام مقدس کربلا را با احترام و تکریم یاد می کنند، آن هم نه در یک برهه از زمان، بلکه هرچه از تاریخ وقوع آن می گذرد بر عظمتش افزوده می شود و بیشتر توجه ها و اندیشه های حق طلبان و آزادی خواهان را از هر مسلک و عقیده ای به خود معطوف می دارد، تا آنجا که گاندی مصلح بزرگ و پیشوای رهایی بخش کشور هندوستان در برابر امام حسین(ع) و عاشورای پرافتخارش می گوید: مردم هند! من برای شما چیز تازه ای نیاورده ام، تنها نتیجه ای را که از مطالعات و تحقیقاتم درباره تاریخ زندگی قهرمانان کربلا دریافت داشتم، ارمغان ملت هند کردم.... برمن روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، بایستی از سرمشق حسین(ع)، پیروی کند. قائد فقید و مؤسس کشور پاکستان محمد علی جناح نیز می گوید: هیچ نمونه ای از شجاعت، بهتر از شجاعتی که امام حسین(ع) از لحاظ فداکاری و شهامت نشان داد در عالم پیدا نمی شود و به عقیده من بر تمامی مسلمانان گیتی است که از شهید گران قدری که خود را در سرزمین عراق، قربانی راه حق و عدالت کرد، سرمشق گرفته از او پیروی نمایند. همچنین کارلایل مورخ واندیشمند انگلیسی می نویسد: بهترین درسی که از تراژدی کربلا می گیریم، این است که حسین(ع) با وجود اقلیتی که داشت، باعث شگفتی من است. در قیام کربلا و حادثه عاشورا از آغاز تا پایان مجموعه ای از حوادث و صحنه های دلپذیر و دلخراش دیده می شود که بعضی از آنها سرشار از انسانیت و جوانمردی و عزت و عظمت است که ای صحنه های دلپذیر و جذاب و به یادماندنی در نهایت، قیام کربلا را برای همیشه مورد توجه انسانهای آزاده و حق طلب قرار داده و از نشستن گرد و غبار فراموشی بر آن جلوگیری کرده است. البته در برابر این صحنه های نورانی، حوادث دلخراشی هم رخ داد که بیانگر خیانت و قساوت بنی امیه بود.

صحنه هایی دلخراش و ضد انسانی و ظالمانه در قیام کربلا فراوان است که انسان های آزاده و منصف، بدین جهت توجه دارند.

صحنه های غم انگیز عاشورا هرکدام به نوعی در انسان هیجان ایجاد می کنند، وجود هیجان های مثبت از بزرگترین نعمت های الهی است که خداوند در وجود انسان ها به ودیعت نهاده است. هیجان ها نقش موثری در زندگی انسان ها دارند؛ چون آنها بدن و جسم را به تلاش و کوشش وا می دارند و نیز به ذهن فعالیت و حرکت می بخشند. هیجان ها در طول تاریخ همیشه منشاء آثار بزرگ و ارزشمندی بوده اند البته لازم است آنها در جهت بهره وری صحیح هدایت و کنترل شوند. چه بسا هیجان ها، همان گونه که در سایه جهت دهی صحیح منشاء حوادث و رخدادهای ارزنده و مفید می توانند واقع شوند، در صورت رها شدن و عدم رهبری می توانند مشکل ساز باشند و گاه منشاأ رخدادهای تلخ و خطرناک شوند.

هیجان و انگیزه اسلام خواهی و غیرت دینی در سایه صحنه های فداکاری و عشق و عرفان موجود در نهضت عاشورا، حاصل می شود. صحنه های تلخ و غم انگیز و دردآور قیام کربلا که به دست یزیدیان اتفاق افتاد، هیجان و احساس ظالم ستیزی و طاغوت زدایی را داستان ها پدید می آورد. یکی از فواید و آثار گرانبهای حادثه عاشورا الگودهی آن است. هریک از صحنه های ارزشمند در صفحه سرخ کربلا زیبایی های اخلاقی، عبادی، عقیدتی، اجتماع، سیاسی و... است که به دست حسین(ع) و یاران او تحقق پیدا کرده است و برای انسان های الگو پذیر، الگوی معنوی شمرده می شوند. فضیلت های انسانی اسوه های عاشورا گوناگون است که می تواند طالب هر نوع فضیلتی را سیراب و خواهان هر اسوه و الگویی را کامیاب کند؛ چرا که در مجموعه عاشورا اقشار مختلف جامعه و از همه مراحل سنی از کودک و خردسال و نوجوان گرفته تا جوان و میانسال و کهنسال، پدر و مادر داغ دیده از سفید و سیاه تا آزاده و برده، از فرزند و بستگان تا نیروی از دشمن گریخته و به دوست پیوسته، همه و همه دراین مجموعه یا ارزش، وجود دارد که دست به دست یکدیگر داده اند و از عاشورا مکتب کامل و الگو ساز و پرورش دهنده انسان قرآنی، ساخته اند، از این رو یکی از آثار ارزشمند نهضت عاشورا الگو سازی و الگو پذیری آن است. به ویژه دوره جوانی که دوره فوران شور و عشق است و دوره شکل گیری شخصیت انسان هاست و سوال و جستجو در اوج خود قرار می گیرد.

حس الگوپذیری در انسان زنده تر می شود از این رو، آنان می توانند با الگو پذیری از نهضت عاشورا و عملکرد الگوسازان در ساخت و ساز و بارور کردن روحی خویش قدم های مؤثری بردارند، روح فداکاری و عشق و عرفان و خداجویی و همچنین، کفر ستیزی در سایه آن الگوها در آنان پدید می آیاد. انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل(ره) که از آغاز تا پیروزی با شور و کوشایی مردم به وجود آمده از الگوگیری عاشورا و صحنه های شهامت زا و طاغوت ستیزی امامان به وجود آمد. عاشورا تظاهرات و فداکاری کردن ایثار و شجاعت را در بین مردم گسترش داد و پیروزی بزرگ انقلاب اسلامی را به ارمغان آورد. اللهم ارزقنی شفاعه الحسین یوم الورود


comment نظرات ()