دست نوشته های پدر عمادالدین

من گنگ خواب دیده ام عالم تمام کر -من عاجزم زگفتن خلق از شنیدنش

فرهنگ عاشورا
نویسنده : عباس فغانی ( معارف ) - ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ دی ۱۳۸٩
نویسنده: عباس - فغانی

منبع: روزنامه - رسالت - تاریخ شمسی نشر 29/10/1387

 
 فرهنگ عاشورا
 

امروز عاشورا نام یک مقطع زمانی نیست، نام یک فرهنگ است. عاشورا امروز دیگر یک حادثه نیست، یک مکتب فکری و یک نظام سیاسی و یک مجموعه فکری، فرهنگی، اخلاقی، سیاسی و جهادی است. برگزاری مراسم عاشورا، در میان اندیشمندان، هرگز یک عادت نبوده و نیست. احیای عاشورا در فرهنگ تشیع یک عبادت بزرگ اجتماعی، یک مانور عظیم الهی - سیاسی و حرکتی حساب شده در جهت نمایش ولایت و برائت امت اسلامی است و اینجاست که گریستن و گریاندن ارج می‌ یابد و مفهوم پیدا می‌ کند.

 

عاشورای حسینی «سیستم دفاعی اسلام ناب محمدی‌»(ص) در طول قرون و اعصار است. عاشورای حسینی درخشانترین نمونه معروف‌ گرایی و منکرستیزی در پهنه زمان و زمین است. عاشورای حسینی رسا ترین فریاد بشریت مظلوم در برابر سپاه ابلیس و استکبار جهانی است؛ قله عشق و عرفان انسان نسبت ‌به مقام اقدس ربوبی است. عاشورا نمایشگاه جاوید ارزش ها در ساحل فرات است.

 

عاشورا فریاد دفاع همیشگی از مظلومان و مستضعفان زمان و زمین و اعلام جهاد جاوید علیه کفر و نفاق و جهل و استثمار و قلدری است. عاشورا دانشگاه عشق و عرفان و حماسه است. در این دانشگاه، انسان می‌آموزد که چگونه به خدا عشق بورزد، چگونه بدون سلاح بجنگد و چگونه در اوج غربت‌، سرود حماسه آزادی بسراید. عاشورا سمبل قیام در برابر ارتداد و ارتجاع مکتبی است؛ ارتجاع از اسلام ناب محمدی(ص) و بازگشت از عدالت علوی و تردید و توقف در اجرای قوانین قرآنی. عاشورا سد استوار حسینی(ع) برای جلوگیری از یورش یاجوج و ماجوج غربی و شرقی به امت بزرگ اسلامی است. عاشورای حسینی، کشتی نجات امت محمد(ص) در برابر توفان جهل و ترس و استعمار خارجی و استبداد داخلی است. عاشورای حسینی چتر معنویت دین و امت در برابر بازگشت دوباره نظام های سیاسی و اقتصادی و اهداف و آرمان های جاهلیت قدیم و نوین است. عاشورای حسینی ادعانامه پاسداران ایمان و عدالت و آزادی علیه مرفهان بی ‌درد و متجاوزان به حقوق اجتماعی و فروغلتیدگان در لجنزار تشریفات و اسراف و ابتذال فرهنگی است. عاشورا جلوه ‌گاه قدرت ‌طلبی و پیامد افزون‌ خواهی نیست؛ عاشورا قیامی برای احیای مجدد آیین محمدی و حاکمیت فرمان خدا در گستره گیتی، اصلاح اوضاع نابسامان بلاد اسلامی، ایجاد امنیت‌ برای جامعه مظلوم بشری و اجرای احکام الهی است. عاشورا جریانی مربوط به گذشته نیست؛ پایگاه ثبت ‌نام از همه زنان و مردان مومن و فداکار برای پیوستن به سپاه ارزش ها و ارتش آزادی ‌بخش ملت های مظلوم است. عاشورا غریو غیرت همه جوانان بهشتی بر سر استعمارگران سیاسی و یغماگران اقتصادی است. سرور جوانان بهشت، وقتی به نقد عملکرد عالمان سازشکار می‌ پردازد، فریاد برمی‌آورد: «فاسلمتم الضعفاء فی ایدیهم، فمن بین مستعبد مقهور و بین مستضعف علی معیشته مقلوب.» (ضعیفان را در دست ظالمان رها کردید، برخی به بردگی کشیده شدند و آزادی ‌شان سلب شد و برخی در تنگنای معیشت و فشار اقتصادی قرار گرفتند.»

 

عاشورا فریاد عزت‌ گرایی و ذلت ‌گریزی همه عاشوراییان تاریخ است که؛ هیهات منا الذله. عاشورا احیای فرهنگ شهادت‌ طلبی و شهید پروری است که؛ مرحبا بالقتل فی سبیل الله. عاشورا مکتب «عمل به تکلیف»‌ و امید به خداست که؛ «ارجو ان یکون خیرا ما اراد الله بنا، قتلنا ام ظفرنا.» عاشورا عمیق ‌ترین و گویا ترین رهنمود حسینی(ع) به نهضت های اسلامی است؛ رهنمودی که نشان می‌ دهد برای ایجاد تزلزل در حکومت هایی که نقاب اسلام بر چهره می ‌زنند و از مشاوران مسیحی و صهیونیستی دستور می‌گیرند، چه باید کرد. عاشورا درس احیای سنت نبوی، عدالت علوی و صبر سبز مجتبوی و فریاد سرخ حسینی است. عاشورا مرکز افشای یاران شیطان، نقطه مرکزی سربازی برای جبهه حق، پایگاه تمرین شهامت و شجاعت، آموزشگاه مقابله با محاصره اقتصادی و نظامی، مدرس تحلیل عرفانی آفرینش، آموزگار درس ولایت و حمایت از رهبری الهی، محراب شهادت و مقتل رضا به قضای ربوبی است.

 

قلم از ترسیم آثار، اهداف و سیمای عاشورا ناتوان است و انسان از همه ابعاد آن حماسه نور، بی ‌خبر. تنها خدا می‌ داند عاشورا چه کرده است و چه می ‌کند و چه خواهد کرد. قلم را به دست ‌شعر می‌سپاریم و این نوشتار را با سلام به آستان قدس سیدالشهداء(ع) پایان می ‌بخشیم؛

 

بزرگ مشعل راه خداست عاشورا

 

درفش رهبری توده‌هاست عاشورا

 

طنین رعد ستم‌ سوز آسمان دین

 

خزان زندگی ظلم در بسیط زمین

 

نهیب خشم دلیران سرزمین یقین

 

لهیب آتش ایمان به خرمن بی ‌دین

 

تجلی تبر آهنین ابراهیم

 

معلم سحر و لطف روح‌ بخش نسیم

 

شعار نهضت انسان در آستان خداست

 

کمال جذبه انسان به بوستان خداست


comment نظرات ()