دست نوشته های پدر عمادالدین

من گنگ خواب دیده ام عالم تمام کر -من عاجزم زگفتن خلق از شنیدنش

دلیل استقبال جوامع شرقی از سبک هرم وارونه (Inverted Pyramid) در خبر نویسی
نویسنده : عباس فغانی ( معارف ) - ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

دلیل استقبال جوامع شرقی از سبک هرم وارونه

  (Inverted Pyramid) در خبر نویسی

در تمامی کتب فرهنگ روزنامه‌نگاری و ارتباطات، هرمِ وارونه به عنوان یکی از سبک‌های خبری تعریف شده است که مهم‌ترین اطلاعات در قالب لید آورده و به تدریج تا انتهای خبر از ارزش اطلاعات کاسته می‌شود.

در سبک هرم وارونه اصلی‌ترین بخش مطالب در پارگراف نخست خبر ذکر می‌شوند تا مخاطب بی درنگ در جریان عناصر اصلی خبر قرار بگیرد.


سبک مذکور با وجودی که از مزایای متعددی از جمله برطرف کردن سریع حس کنجکاوی خواننده، ارایه مهمترین مطلب در سطور نخستین خبر، عدم خستگی خواننده، تنظیم بر اساس ارزش مطالب و ترغیب خواننده برای ادامه دادن مطلب، برخوردار است اما در جوامع شرقی بیش از جوامع پیشرفته غربی طرفدار دارد.

دلیل این مهم این طور به نظر می رسد که امروزه "تخصص" در دنیای پیشرفته حرف اول را میزند. ولی در جوامع سنتی شرقی این واژه هنوز آنچنان که باید تبیین نشده است.

به عنوان مثال در کشور ما، از سیاستمداران گرفته تا افرادی که سنخیتی با سیاست ندارند، همگی علاقمند به بحث های سیاسی هستند. ضمن آن که عوام، اخبار حوزه تخصصی ویژه ای را دنبال نمی کنند. مثلا افرادی که تنها در پی کسب جدیدترین اخبار حوزه اقتصاد یا فرهنگ باشند بسیار معدودند مگر اساتید، دانشجویان آن رشته ها یا خبرنگارانی که در آن سرویس های خبری فعالیت دارند. از این روی سبک هرم وارونه به دلیل این که مهمترین بخش خبر را در پارگرافهای نخستین می گنجاند، مخاطب عام به صورتی گذرا آن را مطالعه می کنند.

جز بحث تخصصی رفتار کردن مخاطب، تخصص روزنامه نگاران نیز بحث جدی دیگری است. چنان که با وجود اصرار جوامع پیشرفته برای نگارش نرم اخبار، سبک هرم وارونه در جوامع در حال توسعه به دلیل توجه صرف به سرعت در انتقال پیام به خواننده و عدم نیاز به تأمل، تخصص و ظرافت نگارنده مطلب بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. زیرا در سبک هایی نظیر توصیفی، تحقیقی و تاریخی، نویسنده مطلب باید فردی پرمطالعه و به نوعی متخصص باشد تا به شیوه ای ماهرانه در نگارش در جذب مخاطب نیز موفق باشد. در صورتی که در بحث روزنامه نگاری تخصصی دانشگاه های ما هنوز موفق به تربیت دانشجویانی نشده اند که در این زمینه به فعالیت بپردازند، ضمن آن که مطبوعات و خبرگزاری های ما فارغ از جذب تحصیلکردگان این رشته به دلیل استخدام افرادی در رشته های متنوع دیگری دانشگاهی نظیر الهیات، جغرافیا و یا حتی مهندسی و پزشکی، به دلیل صرف هزینه های گزاف برای آموزش حرفه ای به این عده، از عهده این رسالت سنگین تا سال های آتی برنخواهد آمد.


comment نظرات ()